dsc 6150

Sakrament Bierzmowania 2016

W dniu 14 czerwca 2016 r. młodzież III-cich klas gimnazjum z naszej Parafii i Parafii pw. Św. Wacława przeżywała Sakrament Bierzmowania. W imieniu rodziców przywitali bpa ks. Piotra Turzyńskiego i poprosili o udzielenie Sakramentu Bierzmowania Małgorzata i Arkadiusz Jędra. Następnie proboszcz ks. Gabriel Marciniak serdecznie przywitał ks. Biskupa, zaproszonych księży (proboszcza Parafii św. Wacława ks. kan. Andrzeja Tuszyńskiego, proboszcza parafii św. Stanisława ks. mjr Krzysztofa Smolenia, vicekanclerza ks. prał. lic. mgr Marka Fitucha) i poprosił Go o poprowadzenie młodzieży przez sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Chcemy aby Ci, którzy przyjmują ten sakrament wiedzieli, że wierzą w Boga i śwdsc 6176iadczyli o swojej wierze. Oprawę liturgiczną (czytania, psalm oraz dary) zapewniała młodzież. Proboszcz ks. Gabriel Marciniak poprosił w imieniu młodzieży ks. bpa Piotra Turzyńskiego o sakrament bierzmowania, po czym ks. biskup zapytał czy młodzież należycie się przygotowała, a oni odpowiedzieli o swoim pragnieniu przyjęcia Sakramentu Bierzmowania nieśmiałym chórem: „Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad”. Młodzież do tego Sakramentu została przygotowana przez wikariuszy ks. Macieja Gizickiego i ks. Arkadiusza Wójcika.

W homilii ks. bp Piotr Turzyński powiedział: Często modlimy się do Pana Boga, do Pana Jezusa, a rzadko do Ducha dsc 6193Świętego. (…) Kiedy Archanioł Gabriel przyszedł do NMP, powiedział Nie bój się! Duch Święty natchnie Cię! Kościół ogarnia miliardy ludzi, Duch Święty obejmuje i daje życie. (…) Życie jest z Boga, z Ducha Świętego. Dziś modlimy się o to, żebyśmy Kochani Moi mieli życie. (…) Są ludzie, którzy się załamują, a my modlimy się, abyście mieli dobre życie, nie załamywali się. Duch Święty to Duch Miłości. Bóg Ojciec to ten, który kocha, Syn Boży ten, który jest kochany, a Duch Święty to sama Miłość. On przekonuje nas, że jesteśmy kochani (…) w ten sposób jest Pocieszycielem. (…) Modlimy się, żebyśmy mieli Ducha Miłości. Ludzka miłość jest krucha, a Boża Miłość jest stała. Człowiek potrzebuje miłości! (…) Jak ważne jest, aby pamiętać, że jest się dzieckiem Bożym. (…) Bóg mnie kocha, On mnie tu postawił! dsc 6198(…) Stawiacie pytania: Kim być? W czym się będę dobrze czuła? (…) Odkryć swoje talenty, charyzmaty. Co jest dla mnie? A może być księdzem, poświęcić się dzieciom, wybrać misje. Zdecydowana większość wybiera małżeństwo. Czy ten chłopak mnie nie zostaw, czy ona będzie dobrą żoną? Ale w sercu jest taki głos, który podpowiada, to Duch Święty. On jest Bożym głosem! Nie chce się nami zabawić, nie traktuje nas jako marionetki. Trzeba się z Nim zaprzyjaźnić! Trochę słabo powiedzieliście, że chcecie się z Nim zaprzyjaźnić! (…) Nie chodzi o rzeczy nadzwyczajne: 1 godzinę na mszę świętą w niedzielę, czy 10 minut modlitwy codziennie.

Kochani Rodzice trochę z niepokojem i z dumą patrzycie na swoje dzieci. (…) Musicie pamiętać, że z nimi jest Duch Święty. Dlatego trzeba się do Niego modlić, aby dobrze prowadził wasze dzieci. My wszyscy prośmy Ducha Świętego i pozwólmy Mu się prowadzić! Amen!dsc 6199

Następnie Biskup zwrócił się do młodzieży i wszystkich obecnych: Czy wyrzekasz się szatana? Czy wierzysz w Boga (…), w Syna (…), w Ducha Świętego (…), w Święty Kościół Powszechny (…).

Po tym wyznaniu wiary nastąpiła najważniejsza chwila nałożenia oleju na czoło każdego gimnazjalisty i udzielenie Sakramentu bierzmowania przez bpa Piotra Turzyńskiego.

dsc 6223Po podziękowaniach Biskup udzielił błogosławieństwa, wręczył młodzieży pamiątkowe modlitewniki i zaprosił do wspólnego zdjęcia.

Wpisała i zdj.: Rozalia Sitkowska